Przez admin dnia sobota, 16 czerwiec 2018
Kategoria: Podhale

Białka Tatrzańska od grudnia do marca "pęka w szwach"

Powstanie Białki Tatrzańskiej datuje się początek XVII wieku, ale dokładna data nie jest znana, ponieważ nie ma żadnego dokumentu, który potwierdziłby lokację miejscowości.

Według ustnych przekazów miejscowych górali założycielem Białki był niejaki Łętowski, który zbudował pierwszą sadybę i osiedlił się na terenie dzisiejszej Kaniówki. Pierwsza udokumentowana nazwa miejscowości to Nowa Białka i pochodziła od nazwy rzeki Białka.
Obecnie Białka Tatrzańska to spora, bo licząca ok. 2000 mieszkańców wieś podgórska i jedna z najatrakcyjniejszych pod względem zaplecza turystycznego miejscowość, położona w województwie małopolskim, w odległości ok. 100 km na południe od Krakowa, w Gminie Bukowina Tatrzańska.

Panujące tu zazwyczaj znakomite warunki śniegowe, niezbyt trudne trasy narciarskie oraz liczne pensjonaty, apartamenty i kwatery prywatne sprawiają, że do Białki przyjeżdżają przede wszystkim rodziny nawet z małymi dziećmi. Co raz większa popularność sprawiła, że w sezonie zimowym, a więc od grudnia do marca miejscowość "pęka w szwach".

Nie ma się co dziwić, ponieważ dziś na terenie Białki Tatrzańskiej znajduje się największy i najnowocześniejszy kompleks ośrodków narciarskich w Polsce, który obejmuje ciągle rozbudowujące się stacje Bania, Kotelnica i Kaniówka, oferujące doskonałe trasy zjazdowe z nowoczesną infrastrukturą oraz wspólny skipass (karnet) w ramach programu TatrySki.

Powstały w 2011 roku program TatrySki aktualnie łączy wspólnym karnetem już 9 ośrodków narciarskich oraz lodowiska. To największy karnet regionalny w Polsce. Na terenie Polski i Słowacji do projektu należą: w Jurgowie (JurgówSki), w Kluszkowcach (Czorsztyn-Ski), w Białce Tatrzańskiej (Kotelnica Białczańska, Bania i Kaniówka), w Czarnej Górze (Grapa-Litwinka i Koziniec SKI Czarna Góra), od grudnia 2015 roku na Słowacji (Ski Bachledova) i od stycznia 2016 roku w Szczawnicy (Palenica). Łącznie wszystkie ośrodki posiadają 18 kolei, 33 wyciągi i ponad 40 km świetnie przygotowanych tras zjazdowych. Każdy amator białego szaleństwa i posiadacz karnetu TatrySki może wybrać sobie najbardziej odpowiednie miejsce do szusowania spośród wyżej wymienionej długiej listy.

Trasy narciarskie w Białce Tatrzańskiej usytuowane są na wysokości od 695 do 934 m n.p.m. i zajmują praktycznie cały teren łagodnego wzniesienia Pogórza Bukowińskiego wznoszącego się na zachód od Białki. To wielki kompleks narciarski z najnowszą infrastrukturą, zapleczem turystycznym, usługami i wieloma atrakcjami, który nie ma sobie równych w regionie i w Polsce. Osobliwością ośrodka jest to, że mimo iż w Białce nie ma wysokich gór, to śnieg jest tu przez cały sezon, nawet jeśli w innych miejscach śniegu już nie ma, albo jeszcze nie ma. Doskonale sprawdził się tutaj przemyślany i nowoczesny system naśnieżania stoków, nawet w warunkach kapryśnych zim na Podhalu. Gdy pojawią się ujemne temperatury uruchamianych zostaje 145 armatek śnieżnych, które w ciągu jednej mroźnej doby na trasach Kotelnicy mogą wyprodukować ponad 150 tyś m3 śnieżnego puchu, a który następnie jest rozpychany na trasy przy pomocy 12 ratraków.