Wyróżnione 

Kościelisko i okolica bogata w trasy i szlaki turystyczne

Koscielisko

Kościelisko jest bardzo malowniczą, podhalańską wioską, która znajduje się na terenie Rowu Kościeliskiego, a także na części, południowego stoku Gubałówki. Miejscowość ta stała się istotna dla świata krajowej turystyki w roku 1902.

Wówczas to został tam wybudowany pierwszy zakład sanatoryjno-leczniczy.
Jego właścicielami byli Bronisława i Kazimierz Dłuscy. W chwili obecnej po niegdysiejszym ośrodku leczniczym pozostało już tylko wspomnienie, a w jego murach działa Wojskowy Zespół Wypoczynkowy. Nie zmienia o jednak faktu, iż po dzień dzisiejszy, jest to najbardziej znany i główny reprezentacyjny obiekt w Kościelisku.

Po dziś dzień są tam aranżowane ważne konferencje, w których udział biorą czołowe postacie świata politycznego oraz społecznego. Tuż obok tego obiektu można zobaczyć dom byłych właścicieli sanatorium, nazywany "Willą z Modrzewia". Budynek ten jak każdy, który zachwyca na Podhalu został wykonany zgodnie z zasadami stylu zakopiańskiego a jego projektantem był sam Stanisław Witkiewicz. Dworek ten bywa również określany mianem "Dworku Prezydenckiego", a tu z uwagi na fakt, iż gościł w swoich progach wielu polskich prezydentów.

Kościelisko jest godnym uwagi ośrodkiem turystycznym, do którego warto się wybrać, w czasie wakacji spędzanych na Podhalu. Dysponuje doskonale rozwiniętym zapleczem noclegowym. Okolica jest też bogata w trasy rowerowe, szlaki turystyczne oraz trasy narciarskie nie tylko te zjazdowe. Wioska ta stanowi bowiem kolebkę polskiego narciarstwa biegowego i nadal wiedzie prym w tej dyscyplinie sportowej. Najbardziej rozwinięty jest tu biathlon. W 1969 r. na tutejszym stadionie odbyły się Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie, w 2000 roku Mistrzostwa Europy, a trzy lata później Mistrzostwa Juniorów. Okoliczne stoki stanowią doskonałe miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego, ski-alpinizmu oraz narciarstwa śladowego.

Domki letniskowe Zakopane
Polecane restauracje w Zakopanem

Popularne Posty

Każdy z nas jest inny. Posiada odmienne potrzeby i wymagania. Dlatego też planując urlop, dobrze jes...
4164 Odsłony
Kuźnice - Murowaniec niebieskim szlakiem to trasa, na którą warto się wybrać, z uwagi na duże walory...
3160 Odsłony
Jeśli planujemy wypoczynek w górach, aktywny i pełen przygód i adrenaliny, możemy spokojnie wybrać s...
2633 Odsłony
Jeśli ktoś zdecydował się na letni wypoczynek w Tatrach u naszych słowackich sąsiadów, niech dokładn...
2577 Odsłony
Zakopane24.net© 2024. Designed optymio.pl