Stare Krzeptówki z cenną atrakcją turystyczną

Krzeptowki

Stare Krzeptówki to jedno z bardziej rozpoznawalnych i dość chętnie odwiedzanych przez turystów - osiedlem Zakopanego. Znajduje się ono w dzielnicy Krzeptówki, która słynie z jednego, z najpopularniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce, a także w Europie.

Osiedle to jest zlokalizowane pomiędzy takimi ulicami jak Stare Krzeptówki, a także Droga do Walczaków. Od południowej strony osiedle to sąsiaduje z granicą Tatrzańskiego Parku Narodowego, a precyzując z Doliną pod Reglami. Miejsce to, emanuje góralskim folklorem. W tamtym obszarze miasta, komercja, czy masowe usługi turystyczne nie są, aż tak widoczne jak na Krupówkach, co powoduje, że goście chętnie odwiedzają ten zakątek.
Stare Krzeptówki posiadają też cenną atrakcję turystyczną. Jest nią słynna Chałupa Sabały. Sabała, czyli tak na prawdę Jan Krzeptowski urodził się na terenie Kościeliska, natomiast zmarł w Zakopanem. Przydomek ten był natomiast nadany w celu rozróżnienia go od innych rodzin Zakopanego, które nosiły to samo nazwisko, i których nie było mało. Sabała jest, więc nazwiskiem wyłącznie przybranym. W Pierwszej wersji Sabała obrał nazwisko Gąsienica. Zasłynął jako honorowy przewodnik tatrzański, doskonały myśliwy, a także niezrównany gawędziarz oraz pieśniarz. Górale postrzegali go najczęściej jako dziadka, a ci bardziej złośliwi, jako dziwaka. Nie zmienia to jednak faktu, że turyści do dnia dzisiejszego traktują jego postać, jako krystalicznie czysty symbol góralszczyzny. Sabała był również kompanem wędrówek Tytusa Chałubińskiego czy Stanisława Witkiewicza.

Domki letniskowe Zakopane
Polecane restauracje w Zakopanem

Popularne Posty

Każdy z nas jest inny. Posiada odmienne potrzeby i wymagania. Dlatego też planując urlop, dobrze jes...
4163 Odsłony
Kuźnice - Murowaniec niebieskim szlakiem to trasa, na którą warto się wybrać, z uwagi na duże walory...
3159 Odsłony
Jeśli planujemy wypoczynek w górach, aktywny i pełen przygód i adrenaliny, możemy spokojnie wybrać s...
2631 Odsłony
Jeśli ktoś zdecydował się na letni wypoczynek w Tatrach u naszych słowackich sąsiadów, niech dokładn...
2576 Odsłony
Zakopane24.net© 2024. Designed optymio.pl