Oscypek - góralski ser popularny jak bursztyn nad morzem

Oscypek

Będąc w Zakopanem bądź innej miejscowości położonej na Podhalu nie można odpuścić sobie spróbowania tradycyjnych, góralskich wyrobów, które corocznie ściągają w te miejsce tysiące turystów.

Jednym z nich jest niewątpliwie oscypek, tak charakterystyczny i pyszny, iż każdy, kto go raz spróbuje będzie po niego wracał. Choć obecnie dostępny jest na terenie całego kraju a także Europy, nigdzie nie smakuje tak dobrze, jak u podnóża polskich Tatr.

Oscypek cieszy się dużą popularnością, bowiem górale od wieków trudnią się jego wyrobem. To nieodłączny element ich tradycji i kultury, przekazywanej w domach z pokolenia na pokolenie. Twardy, aromatyczny ser wędzony, sporządzany w bacówkach to smak Podhala zamknięty w niewielkim produkcie. Jego cena nie jest wygórowana, co jeszcze bardziej zachęca przyjezdnych do obfitych zakupów. Ciekawostką jest fakt, iż powstał specjalny szlak zwany oscypkowym, na którym znajduje się lista kilkunastu miejscowości, z których ten produkt powstaje.

Oscypek współcześnie jest tak popularny jak bursztyn nad morzem czy pisanki malowane na Wielkanoc. Powoli aczkolwiek skutecznie wpisuje się w tradycję całego kraju, przynosząc mu chlubę i uznanie innych krajów. Obecnie jest on chroniony prawem pod względem nazwy oraz miejsc, w których może być produkowany. Unijne normy informują również o jego wadze oraz wielkości, w których powinien się mieścić. Aby mieć pewność, że jemy świeży towar, najlepiej zaopatrywać się w prawdziwych bacówkach, położonych na polanach.

Zamki i zabytki w podtatrzańskich miejscowościach
Gmina Czarny Dunajec - góralska gościnność i trady...

Popularne Posty

Każdy z nas jest inny. Posiada odmienne potrzeby i wymagania. Dlatego też planując urlop, dobrze jes...
4404 Odsłony
Kuźnice - Murowaniec niebieskim szlakiem to trasa, na którą warto się wybrać, z uwagi na duże walory...
3344 Odsłony
Jeśli ktoś zdecydował się na letni wypoczynek w Tatrach u naszych słowackich sąsiadów, niech dokładn...
2819 Odsłony
Jeśli planujemy wypoczynek w górach, aktywny i pełen przygód i adrenaliny, możemy spokojnie wybrać s...
2784 Odsłony
Zakopane24.net© 2024. Designed optymio.pl