Rysy - masyw górski w Tatrach Wysokich

Rysy

Rysy, to potężne wzniesienie górskie, które leży na granicy polsko-słowackiej, dlatego jego trzy wierzchołki znajdują się w dwóch państwach. Najwyższym, spośród trzech wierzchołków jest ten środkowy znajdujący się ma wysokości 2503 m n.p.m. Jest ona w całości usytuowany po słowackiej stronie.

Wierzchołek północny, przez który przebiega granica znajduje się na wysokości 2499 m n. p. m. należy do Polski.
Masyw Rysów jest położony w Tatrach Wschodnich. Od Niżnych Rysów, od strony północnej dzieli go Przełęcz pod Rysami. Od Żabiego Konia separuje go Żabia przełęcz, a od strony południowo-wschodniej siodło Wagi dzieli go od Ciężkiego Szczytu. Strona wschodnia tej góry jest szczególnie atrakcyjna dla taterników, ponieważ opada tam z Rysów ok. 500 metrowa, skalna ściana, gdzie znaleźć można wiele dróg wspinaczkowych.

Rysy są prawdziwym ewenementem, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, jeżeli przyjrzeć się ich roślinności na szczycie. Na przestrzeni wysokości od 2483 do 2503 m n. p. m. można zobaczyć jeszcze ok 63 gatunki roślin kwiatowych. W zdecydowanej większości są to rośliny z grupy alpejskiej. Z tych bardziej unikalnych i rzadziej spotykanych wymienić należy m.in. ukwap karpacki, wiechlinę tatrzańską, czy skalnicę odgiętolistną. Rośliny te można spotkać niezwykle rzadko w naszym kraju i to tylko w Tatrach.

Południowe zbocza Rysów są często wizytowane przez kozice oraz świstaki. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że zdobywcami szczytu bardzo często bywają też lisy. Nazwa góry pochodzi od pożłobionych zboczy, jakie można zobaczyć w całym, tym górskim kompleksie, a nie tak jak się utarło od ukośnego żlebu, jaki jest widoczny w szczycie. Wzniesienie to zostało tak nazwane przez górali i funkcjonuje już, co najmniej od początków XIX wieku. Rysy są obecnie najwyższym i jednym z najbardziej znanych szczytów w grani.

Domki letniskowe Zakopane
Polecane restauracje w Zakopanem

Popularne Posty

Każdy z nas jest inny. Posiada odmienne potrzeby i wymagania. Dlatego też planując urlop, dobrze jes...
4404 Odsłony
Kuźnice - Murowaniec niebieskim szlakiem to trasa, na którą warto się wybrać, z uwagi na duże walory...
3344 Odsłony
Jeśli ktoś zdecydował się na letni wypoczynek w Tatrach u naszych słowackich sąsiadów, niech dokładn...
2819 Odsłony
Jeśli planujemy wypoczynek w górach, aktywny i pełen przygód i adrenaliny, możemy spokojnie wybrać s...
2784 Odsłony
Zakopane24.net© 2024. Designed optymio.pl