Zamki i zabytki w podtatrzańskich miejscowościach

zamek-czorsztyn1

Kiedy szukamy alternatywy dla górskich wędrówek ciekawą propozycją jest zwiedzanie zamków znajdujących się w podtatrzańskich miejscowościach.

Pierwszy z nich to ruiny Zamku Wronin w Czorsztynie. Zamek ten został wzniesiony w XIV wieku na wzgórzu nad Dunajcem (dzisiaj Jezioro Czorsztyńskie). Ruiny można zwiedzać samemu, bez przewodnika w sezonie letnim oraz zimowym kupując bilet normalny w cenie 5 zł lub ulgowy za 2,5 zł.

Nieopodal Zamku Czorsztyńskiego, po drugiej stronie jeziora stoi Zamek Dunajec w Niedzicy. Oba zamki są połączone ze sobą drogą wodną, rejsami statkiem "Biała Dama" (cena w jedną stronę: dorośli - 4 zł, dzieci i młodzież do lat 16 - 3 zł). Zamek Dunajec został wzniesiony również około XIV wieku przez Węgrów. Zamek możemy zwiedzać przez cały rok jedynie z przewodnikiem. Ceny biletów to: 14 zł osoby dorosłe, 12 zł bilet ulgowy, dodatkowo za 4 zł za jedną osobę można zwiedzić spichlerz, w którym prezentowane są wystawy sztuki ludowej.

Po polskiej stronie Podtatrza możemy również zwiedzić piękny Zamek Suski, czyli renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej położony u stóp góry Jasień. Aktualnie pełni on rolę muzeum, domu kultury, hotelu, restauracji i siedziby Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii.

Ponadto w pobliżu Tatr po stronie Słowackiej znajdziemy piękne zamki: Zamek Orawski, Zamek Lubowelski oraz jedne z największych ruin w Europie Środkowej - ruiny Zamku Spiskiego. Są one bardzo atrakcyjnymi miejscami dla polskich turystów, ponieważ znajdują się w promieniu do stu kilometrów od Zakopanego. Wyprawę na Słowację możemy odbyć w jeden dzień zwiedzając wszystkie trzy. Wycieczki te zainteresują nie tylko miłośników historii.

Rowerem dookoła Tatr
Oscypek - góralski ser popularny jak bursztyn nad ...

Popularne Posty

Każdy z nas jest inny. Posiada odmienne potrzeby i wymagania. Dlatego też planując urlop, dobrze jes...
4404 Odsłony
Kuźnice - Murowaniec niebieskim szlakiem to trasa, na którą warto się wybrać, z uwagi na duże walory...
3344 Odsłony
Jeśli ktoś zdecydował się na letni wypoczynek w Tatrach u naszych słowackich sąsiadów, niech dokładn...
2819 Odsłony
Jeśli planujemy wypoczynek w górach, aktywny i pełen przygód i adrenaliny, możemy spokojnie wybrać s...
2784 Odsłony
Zakopane24.net© 2024. Designed optymio.pl