Bukowina Tatrzańska - popularna miejscowość wypoczynkowa w Tatrach

Bukowina-Tatrzanska

Popularna miejscowość turystyczna Bukowina Tatrzańska to siedziba jednej z pięciu gmin podhalańskich w powiecie tatrzańskim, w skład której wchodzą również wsie: Białka Tatrzańska, Groń, Leśnica, Rzepiska, Brzegi, Czarna Góra, i Jurgów.

Miejscowość położona jest na Pogórzu Spisko - Gubałowskim, na wysokości od 860 do ponad 1000 m n.p.m.
Bukowina Tatrzańska poniekąd otwiera drzwi w Tatry Wysokie. Tutaj biorą swój początek najpopularniejsze szlaki turystyczne w góry, a wśród nich droga do Morskiego Oka, którą wędruje rocznie bez mała milion turystów. Statystyki pokazują, że w sierpniu do Morskiego Oka dociera piętnaście tysięcy osób dziennie. Dzięki temu Bukowina plasuje się w czołówce najczęściej odwiedzanych miejscowości w kraju. Prawie 1/3 powierzchni gminy zajmuje Tatrzański Park Narodowy, na którego terenie znajdują się perełki przyrody, takie jak: wspomniane Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Wodogrzmoty Mickiewicza oraz Wielka Siklawa.

Zasadniczym rodzajem aktywnego wypoczynku i rekreacji w Bukowinie i w pobliskich miejscowościach są piesze wędrówki po oznaczonych szlakach turystycznych - głównie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Amatorzy pieszych wędrówek znajdą tu szlaki spacerowe a sympatycy jednośladów i kolarstwa górskiego wiele ścieżek rowerowych z punktami widokowymi z których roztaczają się przepiękne widoki na całe Tatry. Najsłynniejszy punkt widokowy znajduje się na Głodówce z najpiękniejszą i najszerszą panoramą Tatr. Najbardziej popularne i najchętniej odwiedzane szlaki turystyczne to: Polana Palenica - Morskie Oko, Morskie Oko - Czarny Staw pod Rysami - Rysy, Polana Palenica - Dolina Roztoki - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka - Morskie Oko, etc.

Bukowina może poszczycić się jedyną w Polsce rzeką typu alpejskiego, na której panują doskonałe warunki do uprawiania coraz bardziej popularnego raftingu i kajakarstwa górskiego. Ponadto w Bukowinie Tatrzańskiej działa górski ośrodek jazdy konnej, który organizuje obozy jeździeckie, rajdy konne i naukę jazdy konnej.

Od 2008 roku znaną i lubianą wśród turystów atrakcją jest zespół basenów geotermalnych - "Termy Bukovina". W basenach wykorzystuje się wodę termalną wydobywaną z głębokości 2400 m na zboczu góry Wysoki Wierch, ok. 6 km od granicy Tatr. Woda pozyskiwana z odwiertu w Bukowinie jest typu siarczanowo-chlorkowo-wapniwo-sodowego o mineralizacji 1,5g/dm3, co wpływa na jej właściwości zdrowotne. Kąpiel w takiej wodzie ma korzystne działanie na cały organizm, a w szczególności: łagodzi dolegliwości układu mięśniowo-kostnego (bóle, stany zapalne, zwichnięcia i skręcenia), wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, stymuluje gospodarkę hormonalną organizmu, poprawia przemianę materii, przyspiesza kurację po zabiegach. Duża zawartość pierwiastków w wodzie termalnej w Termach Bukovina ma bardzo pozytywny wpływ na poprawę urody. Duża zawartość wapnia i magnezu świetnie wpływa na skórę, działa antyalergicznie, koi podrażnienia, przyspiesza gojenie stanów zapalnych oraz wzmacnia naczynka krwionośne. Żelazo natomiast spowalnia proces starzenia i poprawia stan cery, a siarka zbawiennie działa na całe ciało. Pobyt w Termach BUKOVINA i kąpiele w wodach termalnych to nie tylko poprawa zdrowia i urody, ale również relaks i odpoczynek od spraw codziennych, poprawa nastroju i samopoczucia.

W Bukowinie Tatrzańskiej rozwija się również narciarstwo, jest to druga po Białce miejscowość na Podhalu, która konkuruje z Zakopanem w tej dziedzinie. Do dyspozycji narciarzy są 22 wyciągi, w tym 15 talerzykowych, 6 orczykowych oraz 1 krzesełkowy. Większość tras narciarskich jest oświetlona, sztucznie naśnieżana oraz przygotowywana przez ratraki. Największy w Bukowinie kompleks narciarski to Olczański Wierch z nartostradami o różnej skali trudności. Większość wyciągów narciarskich oferuje naukę jazdy na nartach w obecności instruktora, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego, parkingi, restauracje lub punkty gastronomiczne.

Popularność Bukowiny Tatrzańskiej sprawiła, że jest to jeden z bardziej znanych ośrodków turystyczno-rekreacyjnych w Tatrach z bogatym zapleczem noclegowym i gastronomicznym. To alternatywa dla turystów, którzy mają dość zatłoczonego i hałaśliwego Zakopanego, a pragną ciszy i obcowania z przyrodą.

Domki letniskowe Zakopane
Polecane restauracje w Zakopanem

Popularne Posty

Każdy z nas jest inny. Posiada odmienne potrzeby i wymagania. Dlatego też planując urlop, dobrze jes...
4404 Odsłony
Kuźnice - Murowaniec niebieskim szlakiem to trasa, na którą warto się wybrać, z uwagi na duże walory...
3343 Odsłony
Jeśli ktoś zdecydował się na letni wypoczynek w Tatrach u naszych słowackich sąsiadów, niech dokładn...
2818 Odsłony
Jeśli planujemy wypoczynek w górach, aktywny i pełen przygód i adrenaliny, możemy spokojnie wybrać s...
2784 Odsłony
Zakopane24.net© 2024. Designed optymio.pl