Zakopane - kultura i podhalański folklor

Zakopane-kultura

Turyści wczasujący w stolicy Podhala i pragnący zobaczyć kilka ważnych w mieście zabytków powinni odbyć spacer głównym deptakiem Zakopanego.

Na Krupówkach zobaczą m.in. najstarszy w mieście hotel "Zakopane pod Giewontem", który choć jest już nieczynny, stoi tu od przeszło 130 lat, ponadto legendarny Dworzec Tatrzański, gdzie spotykali się kiedyś literacki i artyści z okolicy, i Muzeum Tatrzańskie, jedno z najstarszych takich w regionie.
Obejrzymy tam stałe i czasowe ekspozycje etnograficzne, historyczne i przyrodnicze i dowiemy się, gdzie jeszcze pójść, by jak najlepiej poznać podhalański folklor w Zakopanem. Pomnik Sabały, a dokładnie jego figurę wzniesioną u stóp pomnika Chałubińskiego, odsłoni przed nami historię największego gawędziarza i legendarnego górala Jana Krzeptowskiego "Sabały" oraz przyrodnika i przewodnika tatrzańskiego dr Tytusa Chałubińskiego. Wiele podobnych pomników postawiono w mieście ku czci wybitnych, związanych z regionem osób, dlatego warto je zaznaczyć na mapie podczas spacerów po Podhalu.

Bardziej rozrywkowym, lecz nie mniej interesującym miejscem jest Gabinet Figur Woskowych. Mieści się w starym budynku hotelu "Morskie Oko", gdzie znajdywała się niegdyś jedyna scena teatralna Podhala. Zobaczymy tu naturalnej wielkości figury z wosku, w których bez trudu rozpoznamy sławy filmowe, celebrytów, polityków i sportowców. Zakopane i muzeum figur woskowych to jedno z nielicznych takich miejsc w Polsce będzie, więc wyjątkową atrakcją na wczasach.

Trasa Kuźnice - Murowaniec niebieskim szlakiem
Parki dla dzieci na terenie Zakopanego

Popularne Posty

Każdy z nas jest inny. Posiada odmienne potrzeby i wymagania. Dlatego też planując urlop, dobrze jes...
3801 Odsłony
Kuźnice - Murowaniec niebieskim szlakiem to trasa, na którą warto się wybrać, z uwagi na duże walory...
2846 Odsłony
Termy są doskonałym przykładem na to, że można w udany sposób połączyć rekreację z działaniem leczni...
2351 Odsłony
Jeśli planujemy wypoczynek w górach, aktywny i pełen przygód i adrenaliny, możemy spokojnie wybrać s...
2242 Odsłony
Zakopane24.net© 2023. Designed optymio.pl